Ostatnie lata charakteryzowały się głęboką ewolucją „planet house”, a przyszłość wydaje się przewidywać dalszą, szerszą innowację.

Ten  projekt został opracowany po to, aby spełnić potrzeby wspólne dla wszystkich firm zajmujących się mieszkaniem w celu poznania możliwych zmian, jakie wpłyną na rozwój oczekiwań publicznych lub prywatnych. W tym kontekście Ivm Chemicals powierzyła zadanie  zidentyfikowania elementów wpływających na podejście do „mieszkania” w najbliższej przyszłości jednej z najbardziej prestiżowych włoskich firm specjalizującej się w badaniach i statystykach marketingowych Makno & Consulting. Aby osiągnąć ten cel, Makno przeprowadziła głęboką analizę wszystkich czynników (poprzez analizę życzeń, preferencji, percepcji wizualnej) które określają wybory i zachowania ludzi wobec swoich „domów”.  
Projekt powstał z analizy percepcji, poglądów w upodobaniu i życzeniach, podejścia do „mieszkania” w całości (np. połączenie obiektów, funkcji, przestrzeni, kolorów, technik).

Ivm Chemicals promowała te badania w celu zaoferowania Klientom ogólny zarys mieszkania oraz sposób wiedzy naukowej na temat przyszłości sektora przemysłu drzewnego, która jeszcze do dziś nie była dostępna.

Podsumowanie badania

Projekty domów i otoczenia wokół nas szybko się dzisiaj zmieniają. Wszystko jest do zamieszkania: dom, biuro, szkoła, fabryka, lotnisko, stacja kolejowa, miasto … Prawdopodobnie w żadnej gospodarczej czy kulturalnej zmianie dom i styl życia nie były tak ważne jak są obecnie, na początku wieku. W rzeczywistości pewne obecne trendy społeczne i kulturowe dotyczą życia i wskazują na poważne zmiany. 

Poszukiwanie jakości – podsumowanie wyników 

•  Co oznacza dzisiaj dom
•  Spontaniczne skojarzenia z wyrazem dom
•  Pokoje w domu
- Wyposażona kuchnia
- Pokoje dziecięce
- Łazienka
- Inne obiekty w domu

• Technologie
• Otoczenie zewnętrzne
• Ulubione materiały
• Drewno
• Trendy stylu życia na przyszłe lata

Co oznacza dzisiaj dom
Ogólnie mówiąc, idea domu jest ściśle związana ze stosunkami rodzinnymmi i jest uznawana za najlepsze miejsce socjalizacji. Dom reprezentuje także pamięć z dzieciństwa i jest kojarzony z domem, w którym mieszkaliśmy z rodzicami, często stanowiąc odniesienie do innych domów. 

Spontaniczne skojarzenia z wyrazem dom  
W ramach spontanicznych skojarzeń dom jest identyfikowany jako schronisko, „bunkier” w opozycji do świata zewnętrznego. Dom musi być bezpiecznym miejscem, które chroni ciebie przed zewnętrznymi wrogami i stąd musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia/systemy bezpieczeństwa (wideobramofony, alarmy, kamery wideo itp.). Dom jest także „psychologicznym bunkrem”, do którego ucieka się od coraz bardziej napiętego i stresującego życia dnia codziennego, miejscem spełniającym potrzeby uczuciowe i prywatności. Stoi w przeciwieństwie do świata zewnętrznego pracy, uznawanego za źródło problemów i stefę społeczną, potencjalnie niebezpieczną.
Przeciwtrend: Dom jest negatywnie kojarzony przez mniejszość; zdaje się być miejscem duszącym (szczególnie kobiety w średnim wieku odczuwające kryzys rodzinny) lub po prostu jako noclegownia (przez młodych kawalerów). 

Pomieszczenia w domu
Najczęściej „używane” pomieszczenia w domach to kuchnia i salon (pokój dzienny, główny) Szczególnie w metropoliach i w północnych Włoszech pokój dzienny stanowi centrum domu, podczas gdy w południowych Włoszech, gdzie domy są na ogół większe, centrum stanowią kuchnie. Ogólnie mówiąc, chociaż pomieszczenia w domach, oprócz sypialni z salonem, zachowują swoje tradycyjne role, widoczne jest postępujące rozszerzanie funkcji najczęściej używanych pomieszczeń: Kuchnia nie jest już tylko miejscem przygotowywania i spożywania posiłków, lecz także oglądania telewizji, czytania gazet, spotykania przyjaciół, dzwonienia przez telefon lub rozmawiania z rodziną, podczas gdy salon, kiedyś ulubione miejsce do podejmowania gości, staje się pokojem do oglądania telewizji, czytania i spania.

Wyposażona kuchnia
“Wyposażone kuchnie”, czyli kuchnie  nie tylko do codziennego użytku ale też do spotkania z przyjaciółmi, jest wśród największych kryteriów Włochów przy wyborze kuchni. 

Pokoje dziecięce
Pokoje dziecięce przekształcają się w pokoje wielofunkcyjne: są one sypialniami i jednocześnie salonami młodych ludzi, z których wychodzą oni tylko w zasadzie na posiłki. Meble w tych pomieszczeniach są na ogół wybierane przez rodziców. Decyzyjna rola dzieci w doborze mebli ich pokoju jednak wzrasta: w szczególności proszą oni o funkcjonalne miejsca na ich komputery PC, które stają się najważniejszą częścią całego pokoju.

Łazienki
Łazienka, w świeicie, w którym dbanie o ciało i dążenie do zdrowia psychofizycznego staje się coraz ważniejsze, jest obecnie najmodniejszym pomieszczeniem. Przez ostatnie lata czas spędzony w łazience oraz czynności tam wykonywane dosyć się wydłużyły.

Inne obiekty w domu
Obiekty pierwotnie przeznaczone do innego użytkowania są obecnie wykorzystywane w domu jako meble: ogólnie mówiąc, są to przedmioty klasyczne takie jak stara kołyska przekształcona w donicę na kwiaty, półka na talerzae wykorzystywana w łazience jako półka na ręczniki, komoda przekształcona w stolik pod telewizor. Wśród północnych i centralnych młodych generacji w miastach coraz ważniejsze staje się "bric-à-brac"  starych przedmiotów.  Tylna kanapa ze starego samochodu staje się trzy-osobową sofą, lub rama motoru przerobiona zostaje na lampę. Trend ten jest typowy wśród miejskich młodych singli mieszkających w kawalerkach, gotowych na wypróbowywanie nowych form dekoratorskich i „hybrydyzowanie” stylów (łączenie ich). 

Technologie
Ogólnie, technologia nie jest uznawana za “przeszkadzający element”, zmieniając przyjemności płynące z mebli domowych nawet jeszcze bardziej niż z klasyki. Z drugiej jednak strony, technologie muszą przyczyniać się do urządzania domu, często określając typy mebli w poszczególnych pomieszczeniach: pokój dzienny jest przede wszystkim przeznaczony do pewnego telewizyjnego punktu widzenia. „Wózek techniczny” jest ulubionym rozwiązaniem wybieranym przez młode, wykształcone rodziny. Jest to idealne połączenie dekoratorstwa z techniką, lub jeszcze lepiej – najlepsze wyrażenie techniki stającej się dekoratorstwem. 

Otoczenie zewnętrzne
Obecnie niewielka jest świadomość wpływów świata zewnętrznego na nasz własny dom. W rzeczywistości dom i świat zewnętrzny są kompletnie różne. Pierwsze z nich jest „schronieniem” i musi być komfortowy, czyli jest to jakość nie oczekiwana od świata zewnętrznego.
Młodzi ludzie często odnoszą się do miejsc publicznych (puby, bary itp.), gdzie telewizja (szeroko- i mało-ekranowa) jest integralną częścią danego miejsca, stałym tłem dla rozmów klientów.

Ulubione materiały
Drewno jest ulubionym materiałem.
Drewno jest doceniane w całych Włoszech, ponieważ jest: ciepłe, naturalne, piękne i eleganckie, intymne i przytulne. Z drugiej strony mamy stal opisywaną jako solidną, silną, mocną, podstawową, czystą, zimną, technologiczną oraz szkło uznawane za czyste, jasne, przezroczyste, rozświetlone. Stal i szkło są doceniane w północnych i centralnych Włoszech. Po trzecie mamy też wyroby z gliny, uznawane za ciepłe, antyczne, przytulne, praktyczne; marmur doceniany za jego piękno, elegancję, solidność, luksus, a także glazurę i terakotę ze względu na ich kolorystykę i uznawaną przyjemność, wyobraźnię i żywotność, nowoczesność lub antyczność (zgodnie ze wzorami). Marmur jest najbardziej doceniany w południowych Włoszech. 

 

Drewno
Jest szczególnie uwzględniane:
• ponieważ ożywia dom
• ponieważ jest tradycyjne, chociaż oryginalne
• ponieważ jest to element wyposażenia
• ze względu na jego różnorodność użytkowania

Poza  tym aktualne możliwości obróbki drewna, umożliwiające jego zastosowanie wykluczone do tej pory, sprawiają, że może być wykorzystane również w łazienkach i kuchniach.

Drewno – tradycje i innowacje 
Drewno uznawane jest za preferowany materiał do łączenia z technologiami, które stają się coraz ważniejsze w domu.

Drewno uznawane za główną wartość 
Drewno jest uznawane za najlepszy materiał, ponieważ przypomina dom. W rzeczywistości drewno oznacza ochronę, ciepło, prywatność , „korzenie”, afekt, te same wartości domu każdego z nas. 

 

Trendy systemów życia na przyszłe lata 

  • Z przeprowadzonego badania wynika co następuje:
  • Powstanie potrzeba tworzenia w domu spersonalizowanych miejsc, takich “domów w domu”.
  • Aby zunifikować i połączyć te różne obszary, zastosowane będą drewno, światła i kolory. 
  • Drewno będzie najważniejszym elementem spośród nich, ponieważ będzie wykorzystane we wszystkich środowiskach społecznych i domach.
  • Technologie będą coraz bardziej widoczne w domu, przyczynią się do dekoracji wnętrz oraz będą wpływały na urządzenie niektórych miejsc. Drewno będzie uprzywilejowanym elementem łączenia technologii.
  • Życie nie będzie już kojarzone jako ‘wewnątrz” w odróżnieniu do „zewnątrz”, lecz będzie postrzegane jako  globalny styl życia. Dom przyjmie bardzie publiczny wymiar dzięki starym i nowym technologiom. będzie mniej wykorzystywany w czasie wolnym, który będzie spędzany więcej na świeżym powietrzu: w udogodnieniach miejskich i w miejscach publicznych, które przekształcą się w „zewnętrzne domy”.
  • Drewno będzie uprzywilejowanym elementem jednoczącym zewnętrzne życie z wewnętrznym, ponieważ przyjmie podstawową rolę w obydwu tych wymiarach.